İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının görüşləri

İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının zirvə görüşləri

  1. Rabat, Mərakeş (Cəmadiyəlaxır 1389, sentyabr 1969)
  2. Lahor, Pakistan (5-7 Ramazan 1394, 22-24 sentyabr 1974)
  3. Məkkə, Səudiyyə Ərəbistanı (19-22 Rəbiüləvvəl 1401, 25-28 yanvar 1981)
  4. Kasablanka, Mərakeş (13-16 Rəbiülaxır 1404, 16-19 yanvar 1984)
  5. Əl-Küveyt, Küveyt (26-29 Cəmadiyələvvəl 1407, 26-29 yanvar 1987)
  6. Dakar, Seneqal (3-5 Cəmadiyəlaxır 1412, 9-11 dekabr 1991)
  7. Kasablanka, Mərakeş (10-12 Rəcəb 1415, 13-15 dekabr 1994)
  8. Tehran, İran (9-11 Şaban 1418, 9-11 dekabr 1997)
  9. Doha, Qətər (16-17 Şaban 1421, 12-13 noyabr 2000)
  10. Putracaya, Malayziya (20-21 Şaban 1424, 16-17 oktyabr 2003)
  11. Dakar, Seneqal (5-6 Rəbiüləvvəl 1429, 13-14 mart 2008)
  12. Qahirə, Misir ((25-26 Rəbiüləvvəl 1434, 6-7 fevral 2013)
  13. İstanbul, Türkiyə (7 Rəcəb 1437, 14-15 aprel 2016)
  14. Astana, Qazaxıstan (19-20 Zülhiccə 1438, 10-11 sentyabr 2017)
  15. Məkkə, Səudiyyə Ərəbistanı (26 Ramazan 1440, 31 may 2019)

İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının fövqəladə zirvə görüşləri

  1. İslamabad, Pakistan (23 mart 1997)
  2. Doha, Qətər (5 mart, 2003)
  3. Məkkə, Səudiyyə Ərəbistanı (7-8 dekabr, 2005)
  4. Məkkə, Səudiyyə Ərəbistanı (14-15 avqust, 2012)
  5. Cakarta, İndoneziya (6 mart, 2016)
  6. İstanbul, Türkiyə (13 dekabr 2017)
  7. İstanbul, Türkiyə (18 may 2018)

 

İƏT-ə üzv olan dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin görüşləri

  1. Ciddə (Səudiyyə Ərəbistanı, sentyabr 1970-ci il)
  2. Kəraçi (Pakistan, dekabr 1971-ci il)
  3. Ciddə (Səudiyyə Ərəbistanı, fevral - mart 1972-ci il)
  4. Benqazi (Liviya, 24-26 mart 1973-cü il)
  5. Kuala - Lumpur ( Malayziya, 21-25 iyun 1974-cü il)
  6. Ciddə ( Səudiyyə Ərəbistanı, 12-15 iyul 1975-ci il)
  7. İstanbul (Türkiyə, 12-15 may 1976-cı il)
  8. Tripoli (Liviya, 16-22 may 1977-ci)
  9. Dakar (Seneqal, 24-28 aprel 1978-ci il)
  10. Fəs (Mərakeş, 8-12 may 1979-cu il)
  11. İslamabad (Pakistan, 8-12 may 1980-ci il)
  12. Bağdad (İraq, 1-5 iyun 1981-ci il)
  13. Niamey (Niger, 22-26 avqust 1982-ci il)
  14. Dəkkə (Banqladeş, 6-11 dekabr 1983-cü il)
  15. Səna (Yəmən, 18-22 dekabr 1984-cü il)
  16. Fəs (Mərakeş, 6-10 yanvar 1986-cı il)
  17. Əmman (İordaniya, 21-25 mart 1988-ci il)
  18. Ər -Riyad (Səudiyyə Ərəbistanı, 13-16 mart 1989-cu il)
  19. Qahirə (Misir, 31 iyul - 5 avqust 1990-cı il)
  20. İstanbul (Türkiyə, 4-8 avqust 1991-ci il)
  21. Kəraçi (Pakistan, 25-29 aprel 1993-cü il)
  22. Kasablanka (Mərakeş, 10-12 dekabr 1994-cü il)
  23. Konakri (Qvineya, 9-12 dekabr 1995-ci il)
  24. Cakarta (İndoneziya, 9-13 dekabr 1996-cı il)
  25. Doha (Qatar, 15-17 mart 1998-ci il)
  26. Uqaduqu (Burkina Faso, 28 iyun - 1 iyul 1999-cu il)
  27. Kuala Lumpur (Malayziya, 27-30 iyun 2000-ci il)
  28. Bamako (Mali, 25-29 iyun 2001-ci il)
  29. Xartum (Sudan, 25-27 iyun 2002-ci il)
  30. Tehran (İran, 28- 30 may 2003-cü il)
  31. İstanbul (Türkiyə, 14-16 iyun 2004-cü il)
  32. Səna (Yəmən, 28-30 iyun 2005-ci il)
  33. Bakı (Azərbaycan, 19-21 iyun 2006-cı il)
  34. İslamabad (Pakistan, 15-17 may 2007-ci il)
  35. Kampala (Uqanda Respublikası, 18-20 iyun 2008)
  36. Dəməşq (Suriya Ərəb Respublikası, 23-25 may 2009)
  37. Düşənbə (Tacikistan Respublikası,18-20 may 2010)
  38. Astana (Qazaxıstan Respublikası, 28 – 30 iyun 2011)
  39. Cibuti (Cibuti Respublikası,15-17 noyabr 20120)
  40. Konakri (Qvineya, 9–11 dekabr 2013)
  41. Ciddə (Səudiyyə Ərəbistanı ,18 – 19 iyun 2014)
  42. Küveyt (Küveyt Dövləti, 27-28 may 2015)
  43. Daşkənd (Özbəkistan Respublikası, 18 - 19 oktyabr, 2016)
  44. Abican (Kot-d'İvuar Respublikası, 10-11 iyul, 2017)
  45. Dəkkə (Banqladeş, 5-6 may 2018)
  46. Əbu-Dabi (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1-2 mart 2019)


İƏT-in baş katibləri

  1. Tunku Əbdül Rəhman (Malayziya, 1971 - 1973)
  2. Həsən Əl-Tuhami (Misir, 1974 - 1975)
  3. Amadu Kərim Qaye (Seneqal, 1975 - 1979)
  4. Həbib Çatti (Tunis, 1979 - 1984)
  5. Seyid Şarifuddin Pirzada (Pakistan, 1985 - 1988)
  6. Həmid Alcabid (Niger, 1989 - 1996)
  7. İzzəddin Laraki (Mərakeş, 1997 - 2000)
  8. Əbdüləhəd Belkeziz (Mərakeş, 2001 - 2004)
  9. Ekmələddin İhsanoğlu (Türkiyə, 2005 - 2013)
  10. İyad bin Amin Mədəni (Səudiyyə Ərəbistanı, 2014 - 2016)
  11. Yusif Əl Osaymin (Səudiyyə Ərəbistanı, 2017)
Copyright © 2017 Prezident Kitabxanası. Bütün hüquqlar qorunur.
Tammətnli elektron nəşrdən istifadə zamanı istinad vacibdir.